Серед великого розмаїття матеріалів для пошиття одягу та інших речей трикотаж є найпопулярнішим через його експлуатаційні властивості, широку гаму кольорів, міцність та красу. З тканини виготовляють одяг, що відмінно лягає по фігурі, добре пропускає повітря й коштує недорого.
З матеріалу шиють футболки, спортивні костюми, сукні й блузи, дитячі речі, одяг для занять спортом та відпочинку, шкарпетки та білизну, домашній текстиль та верхній одяг. При роботі з трикотажем важливо пам’ятати про схильність тканини до надмірної розтяжності та здатність пускати «стрілки». Фахівці радять перед обробкою зробити наступні кроки, які полегшать розкрій та пошив:
Обробити матеріал гарячою парою. Можна випрасувати трикотаж праскою з парою. Процес декатирування скріплює волокна усередині, а згодом вони не розходяться.
Крій починати з розкладання тканини на рівній поверхні (підлога, спеціальні дощечки) лицьовою стороною донизу. Поверх викладають заздалегідь підготовлені деталі одягу з паперу та фіксують за допомогою булавок чи важелів. Слід врахувати напрямок малюнку, розрівняти усі складки. Щоб полотно не ковзало, можна підкласти знизу іншу тканину.
На тканину контури переносити крейдою. Обов’язково контрольні мітки.
При вирізанні не забути про припуски на шви (бічні – по 1 см, для підрубки – 4 см).
Виробники пропонують різні види трикотажу за щільністю, призначенням, забарвленням. А на сайті Stitch можна купити усе, що потрібно для шиття та рукоділля: тканину, аксесуари (голки, нитки, ножиці, швейні набори та машинки, картон й калька для викрійки, кравецькі лекала), приладдя для вишивання (стартові набори для печворку та квілтингу). Перевагами інтернет-магазину є доступні ціни, широкий асортимент товарів, швидка доставка.
Щоб замовити необхідний товар, потрібно заповнити невелику форму на сайті, внести дані та підтвердити покупку. Stitch – це магазин, який допоможе втілити будь-яку ідею та створити зручний одяг чи зворушливу вишиванку, прикрасити домівку чи виготовити корисне приладдя.
Швачки з досвідом рекомендують обирати якісні інструменти для пошиву трикотажних виробів. Вам знадобиться оверлок для обробки країв (можна до звичайної машинки прикріпити спеціальну лапку).
Також слід враховувати товщину тканини. Вимоги до голок доволі серйозні. Звичайні не підійдуть, бо вони проколюють матеріал наскрізь і залишають дірки. На нашому сайті є спеціальні голки для трикотажу, які розсувають нитки. На кінці вістря є невеличка кулька, яка не проколює тканину.
Ножиці при розкрої можуть зміщувати матеріал, тому для трикотажу варто скористатись спеціальним роликом-різаком або придбати важкі кравецькі ножиці. Вони повинні бути гострими та з рівним полотном. А ще в нашому інтернет-магазині представлені різноманітні лінійки та швацькі лекала, за допомогою яких виходять акуратні лінії.
Деякі господині вважають, що на звичайній машинці трикотаж не можна обробити та поєднати деталі. Але це можливо – потрібно лише замінити шов на зиґзаґ. Він буде розтягуватися разом із тканиною, не буде перекосів у готовому виробі. Важливі моменти шиття на машинці:
Голку слід замінити на спеціальну, трикотажну. На упаковці має бути позначка stretch, jersey.
Ширина строчки 2-3 мм у режимі «зигзаг», довжина кроку 2,5 мм.
Матеріал повинен легко пересуватися. Для цього необхідно послабити лапку швейної машинки. Можна використовувати «крокуючі лапки».
При з’єднанні трикотажу з гумкою слід злегка натягувати край.
Нитки обирати натуральні (бавовняні) з вмістом поліестеру, шовкові (номер 50) чи синтетичні (50, 60).
Тканину можна шити вручну. Треба лише робити шов, подібний до зигзагу. Більшість проблем виникає при обробці горловини, бо тканина сильно розтягується. Спеціальні прийоми допоможуть уникнути стянутості чи викривлення. З внутрішньої сторони підшивається звичайна резинка або бейка. Якщо є комір, шарф, хомут, то він допоможе замаскувати недоліки.
Властивості трикотажу залежать від сировини та способу плетіння полотна. На виробництві використовують натуральні матеріали (вовна, бавовна) й синтетичні. Є декілька груп розтяжності:
Малорозтяжимі полотна (інтерлок, в’язані).
Середні (жакард, гладь).
З високим ступенем еластичності (ластик, фанг, «локшина»).
До переваг тканини відносять м’якість та приємність на дотик, високі практичні властивості та широкий асортимент, гігроскопічність та дихаючі особливості, довгий термін служби. Якісний трикотаж не утворює статичну електрику, підходить для зими й літа, не вимагає ретельного догляду. При виборі полотна звертають увагу на розтяжимість, конструкцію моделі, призначення виробу, враховують рухливість людини.
Прати речі з трикотажу рекомендовано вручну або у делікатному режимі на машинці. Бажано користуватися кондиціонером для білизни для пом’якшення, сушити у горизонтальному вигляді, щоб не розтягувалось полотно.
Викрійка будується на наступними стандартами:
Треба враховувати ступінь розтяжності полотна. Чим воно еластичніше, тим менші повинні бути деталі й витягнуті. Вироби розтягуються неоднаково – по довжині більше, ніж по ширині.
Горловину при розкрої не вирізають повністю, а тільки намічають. Формування відбувається після примірки. Це стосується і пройми.
Якщо для сукні використовується тканина з високою еластичністю, то витачки на одягу не роблять.
Напрямок пайової нитки має співпадати з вертикальними рядами.
Перед машиною строчкою роблять пробний шов, коригують натяг нитки. Деякі швачки підкладають під трикотаж папір, який потім акуратно знімають. Це допомагає уникнути заковування, також завдяки цьому не пропускаються петлі. Натяг повинен бути таким, щоб під час розтягування руками строчка не рвалася. Якщо строчка неправильна, то при надяганні речі можуть розійтись по швах. Перевіряти ці моменти слід на етапі машинної обробки.