Квілтинг – старовинна техніка створення виробів з клаптів тканини, які обробляються особливими стібками. Стьобані ковдри, кожушки, шапки, сумки та елементи домашнього декору є оригінальними витворами майстрів рукоділля. Прикрашені об’ємними візерунками та вишуканими стібками, ці вироби не лише красиві, але й практичні. Виготовлені у техніці квілтингу речі чудово доповнюють будь-який образ чи інтер’єр, надовго зберігають свій чарівний зовнішній вигляд та дарують затишок.
Ручний квілтинг – це один із видів прикладного та декоративного рукоділля. Вважається, що він прийшов до нас з Америки. В перекладі з англійської «quilting» означає стібок або стьобання. Техніка квілтингу була відома ще у Середньовічній Європі, проте популярною її зробили американські аміші, які дотримувались ідеї раціонального повторного використання всіх залишків тканини. Вони не просто зшивали клапті, але й оздоблювали їх різноманітними стібками, не рівними, як при традиційному шитті, а хвилястими та фантазійними.
З ремесла для економного використання тканини квілтинг виріс до мистецтва та хобі, яким захоплюються мільйони людей по всьому світу. Елементи квілтингу стають модними трендами та прикрашають одяг та аксесуари на світових подіумах, а створені вручну ковдри та стьобані дитячі покривала передаються у сім’ях із покоління в покоління як символ нерозривного зв’язку минулого з теперішнім.
На відміну від більш поширеного печворку, квілтинг включає не лише зшивання шматків матеріалу для створення єдиного полотна. Ручний квілтинг є поєднанням шиття з клаптиків тканини, аплікації, вишивки та декоративних стібків, які дозволяють створити унікальні об’ємні візерунки. Вони приємні на дотик та роблять навіть найпростіше оздоблення дивовижним.
Особливістю квілтингу є те, що для створення виробів використовуються три шари: зовнішній, утеплювач та підкладка. Фоном або підкладкою найчастіше є однотонне полотно, проте деякі майстри та майстрині прикрашають аплікаціями і його. Стьобаний утеплювач або проміжний шар створює унікальний ефект хвилястості, який робить малюнок виробу об’ємним, але без надто сильного потовщення матеріалу.
На зовнішньому шарі завдяки стібкам різних видів та поєднанню шматків тканини різних кольорів створюється малюнок. Це може бути абстракція чи казкові герої, геометричні фігури або рослини, портрети чи пейзажі. Зовнішній шар обробляється спереду або, щоб малюнок був опуклим, стібки на полотні виконують з вивороту. Попередньо на тканину наноситься розмітка крейдою, восковим олівцем або шматочком сухого мила.
Для ручного квілтингу перш за все потрібна тканина. Зазвичай використовується бавовна – ситець. Вона м’яка, тонка та проста в обробці. Не обов’язково купувати цілий відріз тканини. Для початку достатньо невеликих клаптів. Якщо вдома ніхто не захоплюється шиттям, та решток тканини немає, можна придбати готові набори тканин для вишивання та рукоділля. Зазвичай вони складаються з 10 або більше клаптів тканини 10х10 см різних кольорів. Можуть бути однотонними або з малюнками. Серед таких клаптів дуже легко обрати матеріал для квілтингу, а ціна їхня невелика.
Щоб створити повноцінні стьобані картини, ковдри, накидки чи кошики, необхідно заздалегідь підготувати приладдя та інструменти:
кравецькі ножиці та дискові ножі для обережного точного розкрою тканини та обробки деталей;
ножиці-сніппери або щипці для розпорювання швів та обрізки ниток;
килимок з розміткою для точності нарізання деталей та захисту поверхні столу;
прозорі лінійки, які допомагають не лише розмітити тканину, але й притиснути клапті матеріалу до килимка за необхідності;
голки різних розмірів та товщини;
шпильки для фіксації клаптів тканини;
різнокольорові нитки;
кліпси для тимчасового закріплення елементів квілтингу під час роботи.
Невеликі за розміром пластикові кліпси дозволяють легко зафіксувати трафарет з малюнком, шматки тканини та аплікацію. Вони можуть знадобитись на етапі розмітки та безпосередньо при стьобанні.
Перед початком роботи слід підготувати картонні шаблони, зразки візерунків чи малюнків, особливо для квілтерів, які лише знайомляться з технікою. Готові шаблони суттєво полегшують роботу, а з часом їх можна замінити на власні оригінальні малюнки.
Часто майстер-класи та інструкції є переведеними з англійської, тож краще одразу мати килимок та лінійку з розміткою в см, мм та дюймах, щоб не витрачати час на переведення розмірів у зручні одиниці вимірювання.
Крім матеріалів та аксесуарів для рукоділля, квілтеру знадобиться праска. Розгладжуючи шматки тканини, слід притискати шов до клаптя більш яскравого кольору. Таким чином темні елементи не будуть просвічувати через зовнішній матеріал та не зіпсують загальний вигляд виробу.
В інтернеті є безліч ідей для створення виробів у техніці квілтингу. Знайти зразки візерунків та приклади робіт можна на форумах з рукоділля та вишивання, спеціалізованих сайтах та YouTube. Початківцям краще обрати прості майстер-класи зі стьобання кухонних прихваток чи декоративних серветок. Почати можна з виробів з декількох елементів, поступово ускладнюючи роботи. Ручний квілтинг дає неймовірний простір для творчості. Кожний стібок виходить індивідуальним та неповторним, додаючи виробу художню різноманітність. Завдяки підібраним голкам та ниткам різної товщини можна кожного разу створювати унікальні деталі, навіть діючи по одному й тому самому майстер-класу.
Інструменти для квілтингу легко замовити онлайн. На сайті компанії Stitch можна купити стартові набори для квілтингу за доступними цінами та інші товари для рукоділля – швейну фурнітуру, голки та інструменти для крою тканини. Разом з ними буде легко втілити у життя всі свої творчі задуми.